Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Strzałkowa

Na podstawie przeprowadzonych wykopalisk archeologicznych ustalono, że ludność na terenach Gminy Radomsko pojawiła się już w paleolicie. Najstarsze ślady osadnictwa w Strzałkowie pojawiły się w młodszej epoce kamienia zw. neolitem (3500 p.n.e. – 1750 p.n.e.), kolejne pochodzą z końca epoki brązu i początku epoki żelaza, a także z okresu zw. kulturą łużycką (1000 p.n.e. – 500 p.n.e.) zw. także kulturą pól popielnicowych. 

    

Z najstarszego okresu epoki żelaza zw. okresem halsztackim kiedy to rozwinęła się kultura grobów kloszowych (500 p.n.e. – 300 p.n.e.), relikty w postaci cmentarzyska znajdujemy w pobliżu Strzałkowa.

Na początku XV w. miejscowość należała do rodu Tęczyńskich a następnie Strzałkowskich, którzy wznieśli kościół i uposażyli tworząc prebendę. Aż do jej likwidacji prebenda stanowiła uposażenie osób duchownych począwszy od biskupów a skończywszy na prałatach i kanonikach. W XVI w. prebendarzem był Marcin Rusiecki kandydat na biskupa poznańskiego. W XVIII w. prebendarzami byli biskupi : Bonawentura Turski, Franciszek Kobielski i Antoni Erazm Wołłowicz.

Po drugim rozbiorze w 1793 r. rząd pruski dobra inkamerował czyli upaństwowił i wprowadził system wieczysto – dzierżawczy, co znacznie wpłynęło na poprawę sytuacji materialnej mieszkańców.

Na początku XIX w. dobra strzałkowskie nabyła rodzina Biedrzyckich. Z wnuczką ostatniego z właścicieli Strzałkowa z tej rodziny zaręczony był pisarz Henryk Sienkiewicz, który przebywał w miejscowym dworze w 1879 r.

W 1881 r. majątek ziemski nabył malarz historyczny Henryk Siemiradzki, który zmarł w nim w 1902 r. Na początku XX w. majątek nabyła rodzina pracowników naukowych,  Kryńscy, przy udziale których powstała ochotnicza straż pożarna i szkoła.

Pierwszą z pośród szerzej znanych osób związanych ze Strzałkowem był żyjący na przełomie XIV/XV w. Jan Tęczyński, kasztelan i starosta krakowski, doradca króla Władysława Jagiełły, zmarł w 1405 r.

Kolejnym, Leonard Strzałkowski, właściciel Strzałkowa, uczestnik wojen z Krzyżakami w tym bitwy pod Grunwaldem, fundator miejscowego kościoła.

Marcin Rusiecki alias Izbieński, scholastyk krakowski i kanonik gnieźnieński, dobrodziej miejscowego kościoła, który zrezygnował z godności biskupa poznańskiego.

Franciszek Kobielski (zm. 1755 r.) biskup kamieniecki, łucki i tytularny antynopolitański, kanclerz królowej Marii Józefy żony Augusta III Sasa, który odrestaurował kościół w Strzałkowie a nowy wybudował w pobliskim Dmeninie.

Ksawery Biedrzycki (zm. w 1843 r.) poseł na sejm w okresie Królestwa Polskiego, właściciel majątku ziemskiego obejmującego Strzałków, Grzebień i część Szczepocic.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) właściciel majątku w Strzałkowie, malarz, autor kurtyn w teatrach narodowych w Krakowie i Lwowie a także obrazów : „Pochodnie Nerona”, „Dirce chrześcijańska”, „Taniec wśród mieczów” i cyklu obrazów o charakterze sielanek rzymskich.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz, nowelista, publicysta, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1905 r., w latach młodości bywał w dworku Biedrzyckich w Strzałkowie należącym wówczas do dziadków jego narzeczonej Marii Keller.

Stanisław Kryński (1912-1967) dr filologii, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, którego rodzina do 1945 r. była właścicielem majątku w Strzałkowie.

Poprzez swą rodzinę ze Strzałkowem związany był także Roman Rypsoń (1899-1953), w 1918 r. członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, w 1939 dowódca 46 Eskadry Lotniczej w Armii Pomorze, następnie jeniec w oflagu a po wojnie wykładowca Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Szef Wydziału Planowania ds. Łączności w Dowództwie Wojsk Lotniczych. W 1953 r. aresztowany, osądzony i skazany na karę śmierci. W 1957 r. zrehabilitowany.