Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia kościoła

Głównym i najważniejszym zabytkiem miejscowości Strzałków jest kościół parafialny rzymsko - katolicki, położony we wsi Strzałków, przy drodze Wielgomłyny - Radomsko, około 2 km od granic Radomska. Jest on murowany z XVI wieku (1550 - 1600), który został przebudowany w 1750 r. W stylu wczesnobarokowym, na planie krzyża łacińskiego, kryty dachem dwuspadowym, wysokim (konstrukcja płatwiowo - krokwiowa z zastrzałami). Ściany murowane z cegły, częściowo z kamienia, tynkowane obustronnie.

 

Pierwszy kościół w 1411 roku wybudował Leonard Strzałkowski po powrocie z wojny z Krzyżakami. Uposażywszy go utworzył prebendę katedry gnieźnieńskiej. Nie wiadomo czy był drewniany czy murowany. Prawdopodobnie w stylu gotyckim. Legenda mówi, że Leonard Strzałkowski po powrocie z wojny, dowiedział się, że jego narzeczona wstąpiła do zakonu na wieść, że poległ. On sam wówczas został zakonnikiem a swe dobra zapisał kapitule.

Wewnątrz znajduje się duży obraz olejny przedstawiający postać fundatora trzymającego w ręku kościół. Obraz pochodzi z 1682 r. Inny zaś obraz przedstawia portret narzeczonej fundatora, późniejszej zakonnicy. Po śmierci fundatora opiekunami kościoła byli prałaci i kanonicy.

Kościół podupadł i został odbudowany w końcu XVI w. przez scholastyka krakowskiego Marcina Rusieckiego, kanonika gnieźnieńskiego. Jak donoszą zapiski z tamtych czasów zmarł on w 1594 roku. Zanim jednak to nastąpiło wybudował kościół murowany z cegły palonej w stylu wczesnobarokowym, na planie krzyża łacińskiego, sklepiony, bez wież, z sygnaturą na skrzyżowaniu naw. Kościół pokryty został dachówką rzymską, posiadał marmurową posadzkę.

Polichromia wykonana techniką fresco secco, przedstawiająca sceny z życia Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.

W notatce z 1837 roku jest wzmianka o istnieniu kruchty pokrytej gontami.

Po II wojnie światowej wykonano wymianę pokrycia dachowego z dachówki czerwonej rzymskiej na blachę ocynkowaną. W 1984 roku M. Lulkiewicz i J. Nanowski wykonali prace rekonstrukcyjne polichromii. Pracowali w ramach Spółdzielni Polskich Artystów Zabytków "Plastyka" w Warszawie. Obecnym użytkownikiem tego zabytku jest parafia Strzałków.

Na początku lat 80-tych XX w. poddano konserwacji w sposób niezbyt udany malowidła ścienne wewnątrz kościoła. Pod koniec lat 90-tych przeprowadzono prace związane z izolacją zewnętrzną fundamentów, uporządkowano teren wokół kościoła a także poddano renowacji część wyposażenia drewnianego (ambona, chór). Przed kilku laty wykonano nowe pokrycie dachu blachą miedzianą.

Zachodziła pilna, nie cierpiąca zwłoki potrzeba przeprowadzenia prac związanych z renowacją obiektu zabytkowego kościoła, obejmująca m.in. osuszanie fundamentów, murów i stropów, gdyż wilgoć niszczyła późnobarokowe malowidła ścienne oraz mogła w niedalekiej przyszłości zagrozić trwałości stropu ceglanego. Nadmierna wilgoć przyczyniała się nie tylko do rozwoju grzybów ale w dalszej konsekwencji mogła doprowadzić do uszkodzenia stropu, odpadania tynku a nawet do zarwania się stropu powodując nieodwracalną stratę dla kultury.

W 2009 r. dzięki uzyskaniu dofinansowania z „Odnowy i rozwoju wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz z budżetu Województwa Łódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego, na zadanie p.n. „Wykonanie izolacji poziomej ścian przyziemia budynku oraz izolacji pionowej fundamentów budynku, wymiany opaski wokół budynku, wykonanie instalacji grawitacyjnej” w wyniku czego zahamowany został proces postępującego zawilgocenia fundamentów. Zapewne przyczyniło się to do osuszenia ścian i stropu, czego rezultaty będzie można zobaczyć w perspektywie kilku najbliższych lat. Wykonano także malowanie elewacji zewnętrznej i wymianę okien.