This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Strzałkowa

Na podstawie przeprowadzonych wykopalisk archeologicznych ustalono, że ludność na terenach Gminy Radomsko pojawiła się już w paleolicie. Najstarsze ślady osadnictwa w Strzałkowie pojawiły się w młodszej epoce kamienia zw. neolitem (3500 p.n.e. – 1750 p.n.e.), kolejne pochodzą z końca epoki brązu i początku epoki żelaza, a także z okresu zw. kulturą łużycką (1000 p.n.e. – 500 p.n.e.) zw. także kulturą pól popielnicowych. 

Czytaj więcej: Historia Strzałkowa

Historia kościoła

Głównym i najważniejszym zabytkiem miejscowości Strzałków jest kościół parafialny rzymsko - katolicki, położony we wsi Strzałków, przy drodze Wielgomłyny - Radomsko, około 2 km od granic Radomska. Jest on murowany z XVI wieku (1550 - 1600), który został przebudowany w 1750 r. W stylu wczesnobarokowym, na planie krzyża łacińskiego, kryty dachem dwuspadowym, wysokim (konstrukcja płatwiowo - krokwiowa z zastrzałami). Ściany murowane z cegły, częściowo z kamienia, tynkowane obustronnie.

Czytaj więcej: Historia kościoła